Рецензія на книгу Джордж Орвелл «Данина Каталонії» від Ksenia Bliznets
Колись я писала, що роман Джорджа Орвелла “1984” раджу читати всім. Але тепер трохи перефразую: книжки Джорджа Орвелла варто читати всім! У нього не тільки “1984” і “Колгосп тварин” класні, а й усі інші твори найвищого рівня. Читала його есеї, а тепер от і “Данину Каталонії” – спогади про участь у громадянській війні в Іспанії, і просто вражена майстерністю письменника, темами його творів, історіями з життя автора!…
?”Данина Каталонії” – нехудожня література, та попри це читання мене дуже захопило, наче б то був роман. Так, це книжка про війну, про тогочасну політичну обстановку в Іспанії, про події на фронті та в тилу, але це не просто якісь сухі історичні факти, а розповідь одного з безпосередніх учасників тих подій, емоційна та щира. Тому й сприймається описуване інакше (я от дуже хвилювалася за оповідача та інших реальних персонажів, які потрапили на сторінки щоденника). При цьому Джордж Орвелл писав, що не претендує на об’єктивність, бо його хвилює те, про що він пише, а описувані події відбувалися не так уже й давно (в книзі переважно йде мова про 1937 рік, а “Данина Каталонії” вперше була видана наступного 1938 року). Та письменник намагався викласти чесно свої думки, враження, почуття і, на мою думку, йому все вдалося якнайкраще.
Джордж Орвелл став учасником тієї війни тому, що розумів, яку загрозу для світу становить фашизм, отож він долучився до боротьби з генералом Франко. Та під час тих подій письменник також усвідомив, що є для світу ще одна загроза, яку поки не надто серйозно сприймають – комунізм, а точніше комунізм радянського взірця та й сам Радянський Союз. Бо і до цього конфлікту був причетний СРСР, хоч радянські війська тут і не воювали, але зброю поставляли, а зі зброєю нав’язували й свої методи ведення політики.
? “Звичайно, прямий тиск з боку Радянського Союзу заперечувався, але насправді це не так уже й важливо, оскільки комуністичні партії у всіх країнах беззаперечно провадять політику Радянського Союзу…”
? “Товстий російський агент по черзі відводив усіх іноземців у куток і пояснював, що тут розігрується анархістський сценарій. Я спостерігав за ним з великою цікавістю, бо вперше у житті бачив людину, робота якої полягала у поширенні брехні, ну якщо не брати до уваги журналістів.”
Зрештою політика втручання СРСР привела до розколу серед республіканців, переслідування та винищення комуністами людей зі свого ж табору (Орвелл і сам ледве врятувався від цього), встановлення поліційної влади нічим не кращої за встановлений опісля режим Франко. А от для нас результатом цієї політики можна назвати й появу деяких важливих книжок, зокрема такої як “1984”.
У “Данині Каталонії” ви прочитаєте не тільки про перебіг тієї війни, а й про труднощі життя звичайного солдата, і про його поранненя, і про загибель друзів тощо. Джордж Орвелл пережив чимало поганого у той період. Але також письменнику вдалося розповісти і про Іспанію та іспанців, їхні звичаї, їхню ментальність. І хоч зробив він це не без гумору, але відчувається його добре ставлення до цієї країни та її народу.
? “І ніщо в Іспанії, від їжі до битви, не відбувається вчасно, в чітко визначений час. Найчастіше все відбувається надто пізно, але часом, щоб ви не звикли до постійного спізнення, трапляється надто рано.”
? “Якщо озиратися на лихо такого масштабу, – хай би чим закінчилася ця війна, це все одно лихо, – навіть якщо не брати до уваги бійні та фізичних страждань, результатом не конче має бути розчарування і цинізм. Насправді цей досвід тільки зміцнив мою віру в існування хороших людей.”
Читайте “Данину Каталонії”. Це не просто гарна книжка, на жаль, вона ще й актуальна для українців зараз. Війни всі у чомусь схожі і тут ви цю схожість обов’язково побачите. А заразом зрозумієте, що в деяких країн методи політики з часом не змінюються. І варто про це знати та пам’ятати. ?
Чудове видання від Видавництво Жупанського.
Автор: Ksenia Bliznets
Джерело: Facebook
Залишити відповідь