Рецензія на книгу Джордж Орвелл «Данина Каталонії» від Ольги Герман
Якби я взяла цю книгу в руки ще рік тому, то точно закинула б десь на другому розділі.
Бо є книги, які мають свій визначений час і шлях, який має тебе до них підготувати. «Данина Каталонії» – одна з них.
Хто не в курсі – це спогади Орвелла про Громадянську війну в Іспанії, в якій письменник брав безпосередню участь.
Мій шлях до цих спогадів почався ще минулого року з Браунівського «Джерела», яке було добряче підкріплене історією Іспанії ХХ-ого століття. Потім був вис*р Кулькового про те, що війна на Донбасі – це те саме, що Громадянська війна в Іспанії (насправді ні, можете подивитися відео Владлена Мараєва на YouTube-каналі Ісландії з роз’ясненням різниці) і, врешті, «Роздуми про ХХ століття» від Снайдера і Джадта, з яких я й дізналася, що Орвелл таки воював у Іспанії та віддав письмову данину Каталонії.
Якби не ця «підготовка», то я б точно нічого не втямила, адже окрім фронтових спогадів-замальовок, які складають тільки половину книжки, це ще й висвітлення політичного характеру війни.
Орвелл дуже детально й доступно пояснює, що конфлікт насправді відбувається не тільки між франкістами (яких ще називають фашистами) та комуністами, а окремою стороною були ще й соціалісти/анархісти, проти яких зрештою комуністи вели окрему війну.
Також окреме місце відведено самій Іспанській революції, яка мала визначне місце в ході конфлікту, але якій не надавали особливого значення і не висвітлювали в ЗМІ.
Взагалі критика і розбір преси та ЗМІ – це окремий жирний плюс «Данини Каталонії», який є чи не першою причиною для українців її прочитати.
Орвелл розбирає конкретні статті конкретних видань і зіставляє їх з реальними фактами та подіями, учасником яких був сам. Крім цього він оглядає закордонні видання та аналізує їх з погляду міжнародних відносин та впливу інших країн.
Останньому теж виявлено багато уваги. Взяти хоча б роль СРСР, який безпосередньо постачав комуністам зброю і, як результат, дозволяв собі диктувати порядок денний. Так сам міністр внутрішніх справ пояснював боротьбу з соціалістами-«троцькістами»: «Ми отримуємо допомогу від Росії, тому змушені дозволяти те, що нам самим не до вподоби».
Автор: Ольга Герман
Джерело: Instagram
Залишити відповідь