Рецензія на книгу Себастіан Гаффнер «Гітлер. Примітки до біографії» від Юрія Пацука
Ця зовсім невеличка за обсягом, лаконічна, але насичена книжка, написана у 1978 році, стала для мене неочікувано корисним та змістовним пазлом до історичної картинки Третього Рейху та портрету його фюрера – Адольфа Гітлера.
Серед близько двох десятків прочитаних книжок про нацистську Німеччину та її лідерів, на мій погляд, ця – чи не найбільш об’єктивне й збалансоване дослідження особистості й діяльності людини, яка стала однією з визначальних для світової історії ХХ століття.
В ній немає як зайвої демонізації, так і перебільшення заслуг Гітлера. Автор чітко й справедливо називає його справжні досягнення й успіхи на чолі німецької держави, аналізує його хибні погляди й помилки у внутрішній та зовнішній політиці, воєнних кампаніях.
При всій значущості Адольфа Гітлера для перебігу світової історії та політики у 1930-1980-х роках, для автора він – злочинець. Так, Гітлер – завойовник як і Александр Македонський чи Наполеон. Але ні Александр, ні Наполеон цілеспрямовано не винищували людей поза полем битви як це робив Гітлер. Ці злочини були спрямовані як проти євреїв, циган чи слов’ян, так і проти свого власного, німецького, народу.
Автор робить висновок, що Гітлер вів війну заради війни, а не заради якихось усвідомлених цілей. Бо інакше він почав би шукати шляхів для укладання миру вже після поразки під Москвою взимку 1941 року чи після Сталінграда 1943 року. І вже точно відповідальний політик пішов не допустив би продовження тієї війни на території власної держави.
На думку автора, така поведінка Гітлера, який кидав до м’ясорубки все новій й нові сили фактично до свого останнього дня – це не що інше, як зрада і помста своєму народові за те, що цей народ виявився нібито неспроможним досягти тих цілей, які замислив його фюрер.
Дякую Видавництво Жупанського
Автор: Юрій Пацук
Джерело: Facebook
Залишити відповідь