Рецензія на книгу Жан Марі Ґюстав Ле Клезіо «Золотошукач» від Яни Русіної
Подорож-пошук невідомого захисника
… всі вони прагнуть свободи, кожен на своєму рівні,
але серед них є і будуть корсари духу…
Справедивість, Гідність, Повага і Любов.
Роман «Золотошукач» (видавництво Жупанського) написаний нобелівським лауреатом 2008 року Жаном-Марі Ґюставом Ле Клезіо вже давно очолює списки екзотичних мандрівних творів постмодернізму.
Загалом же, прочитавши книгу, можу сказати, що Ваше враження залежить від того, чого Ви очікуєте. Поясню чому. Якщо Ви хочете справжніх пошуків золота, корабельників із морськими баталіями або великих таємниць, які розкриє головний герой, – книга не підійде. Натомість, тим, хто як і головний герой твору шукає свою ідентичність або тікає від долі, «Золотошукач» стане приємним доповненням до вільного часу.
Сам сюжет книги можна поділити на кілька частин:
- в першій, яка є найцікавішою та найоб’ємнішою, йдеться про дитинство Алексіса, його батьків й сестру Лауру. Саме тут ми дізнаємося про неймовірну тягу до моря ще малого хлопця, про неймовірну дружбу із чорношкірим не просто другом, а братом Дені й життям малого Алі.
- друга частина – це самі пошуки скарбу Корсара. Ще на початку твору ми читаємо про таємничі папери й карти, які тато головного героя постійно розглядав, чим і зацікавив сина. Приховані позначки, висічені знаки на камінні, таємні печери і яри, морська романтика та яскраві сузір’я – усе це знайдеться у цій частині.
- третя розказує про тяжкі часи не тільки для Алексіса, а й для усього світу. Головними тут стануть події Першої світової війни, газові атаки, воєнні будні й хвороби.
Читаючи роман, ще із моменту, коли вперше чуємо про скарб, виникає сумнів щодо його існування. Увесь роман – пошук і те, що саме шукав герой, розкриється вкінці і лише тому, хто уважно читав і зрозумів твір.
Золото невідомого Корсара є лише одним із тих «пошукових запитів» у житті Алі. Насамперед він прагне знайти себе, єдність і гармонію зі світом, власну ідентичність і шлях. Саме ж золото, як матеріальна річ, у романі всього лише образ мрії про світле майбутнє.
Усе дитинство родина Л’Етанґів прожила у Букані, але Алі завжди мріяв потрапити до Мананави – землю рабів-втікачів, про яку розказав старий Кук. Переїзд до Форест-Сайду, проблеми із грошима, хвороба Мем… усе це наштовхнуло Алі втілити мрію про безмежне багатство Корсара й віднайти його сховані скарби.
Корабель Зета (із капітаном Бредмером й моряком Казимиром, які стали хорошими друзями для Алексіса) довіз хлопця до острова зі скарбом. Тут герой знайомиться із коханням усього життя – юною манафкою Умою; шукає скарб й пізнає себе, навчається жити по-іншому й дивитися на світ інакше, не перестаючи думати про світле й безтурботне майбутнє для Лаури й Мем вдома.
Будучи щасливим у дитинстві, в одну мить Алі втратив майже усе. Жахливий ураган, що зруйнував будинок, смерть татка, який не витримав долі й тяжке рішення юнака про подорож, яка мала б змінити життя усієї родини.
Палуба Зети. Спогади про щасливе дитинство: дерево добра і зла, зоряна алея, темношкірий брат по духу, уроки з Мем й таємничі ночі, проведені з батьком. Зета – основа життя. Зорі – привід згадати про мету.
Скарб-міраж, який Алі так довго шукав виявився зовсім не золотими злитками, а дещо іншим, проте реальнішим. Герой обирає блукання невідомими землями і морями, щось він обирає, проти іншого протестує. Він знаходить себе, пізнаючи інших.
Оповідь від першої особи пронизує увесь роман і створює особливий ефект. Кожна знахідка – матеріальна чи духовна – є мрією, вигадкою, думкою, відкриттям, осмисленням і різновидом подорожі для героя.
Чи здійснить усі свої мрії Алі? Який саме скарб відкриє герой? І як він буде долати випробування долі? Шукайте відповіді у романі «Золотошукач».
Автор: Яна Русіна
Джерело: Книжкова Шафа
Напишіть відгук