Рецензія на Повне зібрання короткої прози Філіпа К. Діка (Том 1) від Книгоголізм як альтер его
Як я маю слабкість до якісного фентезі, так само маю слабкість до наукової фантастики середини 20-го століття. 50-70-ті роки – золота доба. Звісно Філіп К. Дік є яскравим представником цього покоління.
Але парадокс в тому, що я не знав про нього поки не подивився серіал “Електричні сни Філіпа К. Діка”. Він мене дуже вразив, кожна серія дивувала глибиною і він був кращим за, набираючий популярність, “Чорне дзеркало”.
Саме тоді я впевнився, що на його твори варто витратити час і видання від Видавництва Жупанського як найкраще підходить для цього. “Філіп К. Дік. Повне зібрання творів. Том 1” містить ранні оповідання автора, тому можна оцінити з чого починав Філіп.
Перед тим як перейти до кожного оповідання, як я звик, хочу поговорити про загальні враження. Ті мотиви, які об’єднують твори разом.
Звичайно найперша ідея – це дослідження та вивчення всесвіту. Але не тільки далеких планет та нових зірок. Також Дік намагається розповісти нам про те, що живе під нашими ногами і може виявитися зовсім не тим, чим здається на перший погляд. Людству потрібно іноді зупинятися і звертати увагу на дрібниці та заховані речі, які здаються не важливими для багатьох. А ще трішки змінити свої прийоми пізнання, бо з іншої точки зору відкриваються зовсім інші істини, які неможливо побачити у звичний спосіб.
Ще в цей пункт я б додав намагання зрозуміти природу часу та які можливі парадокси можуть чекати людство, якщо воно винайде машину для подорожей у ньому. Чи взагалі правильно наразі люди розуміють час, та що він з себе представляє?
Друге – це сімейні відносини. Подружнє життя не таке вже і легке, намагається сказати нам Дік. А відносини дітей і батьків іноді бувають ще важчі. Але нам потрібно працювати над цим і можливо завдяки сім’ї, любові та порозумінню ми зможемо подолати проблеми навіть космічного масштабу.
Третє, що видно майже у кожному оповіданні – страх війни. Звичайно, що більшість оповідань із збірки були написанні після Другої Світової та під час Холодної війни. Ті хто бачив жахи найбільшої війни людства, не хотів, щоб прийшла ще більша війна, яка знищить все і кине планету у ядерну зиму.
Але через страх війни проступають і рішення, за допомогою яких можна подолати цю людську природу вбивати один одного. Так, вони здебільшого філософські і змушують лиш задуматися, але хіба не це головна мета літератури? Задуматися над тим, що відбувається та які важкі рішення потрібно прийняти для подолання проблем.
☟ Кому не хочеться читати простиню тексту, про кожне оповідання, в самому кінці є бонус, який може вас зацікавити.
• Стабільність
Дещо про це оповідання може сказати знак, який я намалював олівцем у кінці. Знак питання. Тому що не зміг до кінця зрозуміти увесь посил даного твору.
Світ майбутнього, до одного чоловіка потрапляє машина часу. Дуже загадковими і дивними способами. Він нею користується і приносить із минулого певну річ. І тільки від цього чоловіка залежить чи повпливає ця річ на нього. Загалом дуже атмосферне і наповнене деталями оповідання і з цікавим кінцем.
• Руг
Я знову не знаю, що написати про це оповідання. Воно коротке і про гавкучого пса, який захищає двір від гостей, які приходять кожну п’ятницю. Дуже багато натяків і мало відповідей. Таке собі оповідання додумай сам.
• Маленькі повстанці
Сценарій до “Toy story” написаний 52-го року, але більш екшоновий і дорослий.
• Подорож уаба
Одна з найулюбленіших оповідей збірки. Розповідається про інопланетну “свиню”, яка вміє спілкуватися з іншими істотами. Вона розуміється на філософії та історії. Вочевидь, бо вміє читати думки. Але справа в тому, що у команди зорельота мало харчів, а уаб дуже товстий і м’язистий…
• Гармата
З цього оповідання починається проглядатися Діковий страх війни. У даному випадку, коли війну будуть вести повністю автоматизовані системи і що станеться з людством у такому випадку.
• Череп
А тут ведуться роздуми про те, якими способами можна зупинити постійні війни на Землі. На якому ґрунті виникають релігії та різноманітні вірування. І все за допомогою парадоксів подорожей у часі.
• Захисники
Знову війна. Але цього разу вона схожа на описану в “1984”. Тобто війна йде десь там, на поверхні, а ми, люди, які живуть під землею, маємо забезпечити усі ресурси для цього. От тільки нами керує не Великий Брат, а роботи, які і ведуть цю довгострокову війну. Та тільки у цих роботів дещо інша мета, про яку не здогадується людство.
• Містер Зореліт
Чим більше аналізую його коротку прозу, тим більше впевнююсь у думці, що Дік не просто боїться війни, яка все знищить, а він впевнений, що вона буде і він просто намагається продумати усі шляхи як це пережити. За допомогою чого людство може це подолати.
У цьому оповіданні Дік спирається на людську винахідливість і природу людського розуму. Що перед небезпекою люди здатні на експерименти та відчайдушні дії. А також, що людський мозок і самосвідомість – це непередбачувані речі і хід думок окремої людини неможливо спрогнозувати.
Але найголовніший посил – це любов. Кохання двох людей, взаємна симпатія, яка є головною причиною того, що люди досі не повимирали.
• Дударі з лісу
На відміну від попередніх, ця оповідка дуже легка. Роздуми на тему як можуть впливати інші планети та їх жителі на людей. Та чи є наше метушливий спосіб життя вінцем еволюції?
• Безмежні простори
Що чекає людство на еволюційному шляху? Чи зможемо ми розвинутися далі наших тілесних оболонок? Все це у цьому оповіданні, не перемийкатесь.
• Машина збереження
Усю збірку Дік не переставав мене дивувати. І от знову. Вчений на ім’я Лабіринт, який розробляє машину, яка перетворює музичні твори на тварин. Але чи зможуть ці витвори мистецтва вижити у реальному, дикому світі? Чи змінить це музику, закладену в їх єство? Чи перестану я колись описувати оповідання питаннями? (питання риторичне).
• Витратний матеріал
І знову Філіп продовжує взривати мій мозок. Війна, яка точиться під нашими ногами і людство навіть не здогадується про неї.
• Чоловік-змінна
Одне з найкращих оповідань збірки. Це навіть не оповідання, а майже роман. Новела.
Розповідь про те, як людина з минулого потрапляє у майбутнє, де людство веде довгу війну з інопланетною расою. І шансів на перемогу дуже мало. Цим світом керує штучний інтелект, який дає вказівки людям, що потрібно робити, щоб вижити, враховуючи отриману інформацію про світ. Та цей турист із минулого ламає усі алгоритми передбачення і людське керівництво зовсім не знає, що станеться далі.
• Невтомна жаба
Філософська притча у науково фантастичному обрамленні про парадокс Зенона (про жабу і болото) та як науковці намагалися її довести (або спростувати).
• Кришталевий склеп
Космоліт, який вилітає з Марсу, зупиняють і проводять перевірку. Шукають чотирьох терористів, які знищили ціле місто. Неприпустимий злочин, який потрібно розслідувати і винних спіймати. Космічний детектив з цікавою розвязкою.
• Коротке щасливе життя одного коричневого черевика
Ще одна історія про доктора Лабіринта. На цей раз він намагається оживити неживі речі.
• Тесля
Переосмислення відомого старозавітного міфу у сучасній обстановці. Більш нема чого сказати.
• Спостерігач
Оповідання про те, до чого можуть призвести ігри з часом. Коли вчені порушують закони і вмішуються у природний плин. А також про те, що кожне наше рішення змінює майбутнє і тільки ми самі впливаємо на нього.
• Час розплати
Оповідання поєднане з іншими оповіданнями із цієї збірки, але не скажу з якими. Науково фантастичний детектив про людину, яка стерла свою пам’ять по умовам контракту і замість оплати отримала набір дивних непотрібних на перший погляд речей. Деякі моменти сюжету нагадали мені “Атлант розправив плечі”, але це оповідання було опубліковане раніше. Неймовірно захопливий твір.
• Великий К
Постапокаліптичне майбутнє. Плем’я людей відправляє обраного до Великого К, щоб він задав три питання і врятував людей. Три питання, над якими думало усе плем’я цілий рік. Як і в усіх інших довгих оповіданнях Діка дуже гарно продуманий світ та мотивація героїв. Знову ж таки, оповідання пронизане філософськими роздумами про те, до чого веде людей технологічний прогрес та як людство може саме себе занедбати.
До речі, чимось нагадало “Машину” Дарії Піскозуб.
• У саду
Оповідання з містичними та міфічними нотками. Але використовуться вони заради того, щоб підняти тему сім’ї, а особливо відносин батька та сина.
• Король ельфів
Ця історія мені здалася доволі сатиричною. Знову істоти, яких ніхто не бачить, живуть вони здавна на Землі, але в цей раз їм потрібна допомога чоловіка, головного героя. Кінцівка – просто екшен, вартий екранізації.
Окремо варті уваги відносини двох старих самотніх чоловіків, які вважають один одного друзями. Які життєві цінності вони переслідують?
• Колонія
Це той тип оповідань, завдяки якому я загалі полюбив наукову фантастику. Колонізатори прилетіли на нову планету і досліджують її. Та вже довгий час не можуть знайти жодного ворожого організму. Саме тому вся команда на сторожі і не вірить такому подарунку космосу. Але все ж вони не так уважно шукали, як думали.
• Трофейний корабель
Назва розказує частину сюжету. Війна між землянами і ганімедянами. Земля захоплює корабель, новітню розробку і……запускає його. Але він виявляється зовсім не тим чим здається на перший погляд. Дуже крута оповідка з прикольною теорією про деякі фізичні закони (не буду спойлерити).
• Няня
Світ умовного майбутнього, де батьки і діти не уявляють життя без роботизованих нянь, які доглядають за ними. Але якщо в другому сезоні “Love Death and Robots” такий робот би вбив своїх хазяїв, то тут все набагато цікавіше. В загальномуу це карикатура на сучаний світ споживацтва та людей, які намагаються здаватися кращими за інших завдяки своїм покупкам.
• Леді, що пекла печиво
Знову містичне оповідання. Хлопець ходить до старої жінки, яка пече йому печиво. А він за це їй читає вголос книжки. Хоч це і виглядає дивно, але насправді все набагато дивніше.
• За дверцятами
Схоже Дік дуже любить містичну складову як тло для опису різних сімейних стосунків. Так і тут – проклятий годинник з пташкою. Та чи насправді саме він винний у всіх бідах?
• Друга модель
Я можу назвати це оповідання найкращим зі збірки. У коротку форму Філіп вмістив заплутаний сюжет, декілька конфліктів між головними героями, знову ж таки глобальну філософію, що людство йде до знищення самих себе, але надії на перемогу у людства у даному оповідання немає. Бо винищення іде руками автоматизованої системи, яка сама себе відтворює.
• Світ Джона
Оповідання про страх, що людство знищить усе навколо, та буде жити серед випаленої отруєної пустелі. І в той же час про надію, що все може бути по іншому, якщо люди будуть трошки більше думати про планету, співпрацювати заради спільного блага та слухати компетентних людей.
«Реальність – це те, що не зникає навіть тоді, Коли ви перестаєте в нього вірити»,
Я не читав цієї післямови від Нати Гриценко, аж поки не написав усього відгуку. І тепер усі незрозумілі оповідання стали зрозумілими, а інші заграли новими барвами. Та я не буду змінювати вже написаного тексту, бо саме так працює література. Ти береш з неї те, що можеш взяти. А сама післямова варта не меншого прочитання, ніж уся збірка. Я не зря писав про подкаст Khatacomb, бо це ще один його текстовий випуск окремо про Філіпа Діка, який потрапив у видання від Жупанського. Неймовірне проникнення у життя письменника та нове для мене розуміння його творчості.
Дік хоче переконати нас, що дійсність, яку ми бачимо і сприймаємо не обов’язково реальна. Що все може змінитися, якщо ми просто змінимо кут зору, або спосіб мислення.
Коротше, “Ніщо не істинно, все дозволено”
Якщо ви не впевнені чи варто братися за цю збірку, то прочитайте післямову спочатку і я не знаю хто ви, якщо вона вас не переконає.
Автор: Книгоголізм як альтер его
Джерело: Facebook
Залишити відповідь