Рецензія на книгу Роберт Чемберс «Король у Жовтому» від Дениса Джурджи
Дана книга – це збірка оповідань і вона реально крута й дуже контрастна. Перші і останні оповідання в збірці являють собою дві абсолютно різні речі, і тим не менш, як першу частину, так і другу читати дійсно цікаво.
Перша частина оповідань – це містика, це квінтесенція готичної похмурості і яскравої фантазії. Автор описує різних персонажів, з якими трапляються містичні і моторошні історії, і в кожній з них, так чи інакше, більшою чи меншою мірою, фігурує таємнича книга, прочитавши яку, люди їдуть глуздом. Найбільше мені сподобалося оповідання під назвою «Маска», воно дійсно оригінальне і незвичайне – це органічна суміш містики, наукової фантастики і особистісної драми, що реально круто. І якщо в сьогоденні це оповідання може здатись не таким вже й оригінальним, то мені просто хочеться зауважити, що дана збірка вперше вийшла друком ще у 1895-му році.
Друга частина – це виключно реалістичні і при тому частково автобіографічні оповідання, по більшій мірі присвячені темі кохання, юності, мистецтва і наївності. І це також було цікаво читати, навіть не дивлячись на то, що друга частина разюче відрізняється від першої. Але як на мене, цей перехід від містицизму до реалізму Чемберс доволі вдало спробував зробити максимально плавним, оскільки друга частина оповідань починається з хоч і романтичної, але похмурої історії де головує романтика і смерть, друге оповідання – війна і любов під час війни, третє: вже повністю романтичне і світле, як і всі наступні.
Єдине, чого я не зрозумів – це вставка «Рай пророків», між першою і другою частинами. Що це і для чого? Але, якщо вірити перекладачу, Євгену Ліру, то «Рай пророків» являє собою вічну тему для діалогів у дослідників і пошановувачів творчості Чемберса, тому моє непорозуміння – це нормально)
І на останок хочеться додати про саму якість книги – вона просто на висоті! Чудовий цупкий папір, прекрасний дизайн (і не лиш обкладинки, але і кожної сторінки), та ще й, що мені дуже подобається – лясе. От саме такими і мають бути якісні друковані книги, спасибі Видавництву Жупанського за не лиш літературне, але і естетичне задоволення.
Автор: Денис Джурджа
Джерело: Facebook
Складно сказати, чим була збірка для самого Роберта Чемберса. У післямові перекладач Євген Лір зазначає, що листи письменника у період роботи над книжкою майже не збереглися, тож неможливо визначити, чим той керувався, коли включав до неї свої оповідання. З цієї причини також невідомо, чому початий автором цикл не мав продовження. Згодом пан Чемберс пішов до інших жанрів, що зробило його одним з найвідоміших письменників початку минулого століття. У його доробку є історичні і навіть любовні романи. Та попри популярність, чи не найвідомішою роботою досі залишається «Король у Жовтому», збірка, яка свого часу надихала й надихає інших оповідачів похмурого і лячного.