Завантаження...
Меню

Кошик порожній

Опис

Опис

Переклад з німецької

Романа Осадчука

Ернст Юнґер /Ernst Jünger/ (1895–1998) – німецький письменник, публіцист та ідеолог консервативної революції, брав участь в обох світових війнах. Завдяки раннім художнім і публіцистичним творам вважається предтечею націонал-соціалізму, хоча його пізніші речі, написані після 1933 року, позначені прихованою критикою НСДАП. Беручи участь у Першій світовій війні офіцером, Юнґер пише одну зі своїх найвідоміших книжок «У сталевих грозах», в якій осмислює феномен війни, чим здобуває визнання як серед мілітаристів, так і серед пацифістів.

Після приходу Гітлера до влади Юнґер послідовно відкидає пропозиції правлячої партії увійти в її структури, притримуючись правих консервативних поглядів. Попри вільнодумство і незалежну позицію, Юнґер залишається недоторканим, оскільки Гітлер поважає Юнґера через його заслуги у Першій світовій війні. У тридцяті Юнґер видає збірку нарисів «Листки і камені», в якій приховано критикує расизм нацистів, роман «Африканські ігри» і важливий роман «На мармурових скелях», що вважається критикою соціал-націоналістичного режиму.

Під час Другої світової війни Юнґер опиняється у штабі німецьких окупаційних військ в Парижі, де він пише книжку «Сади і вулиці», після публікації якої 1942 року і перекладу французькою у нього з’являється багато шанувальників в Парижі, і він зближується з учасниками руху Опору.

Післявоєнні роки Ернста Юнґера позначені плідною творчістю і здобуттям багатьох нагород у царині літератури і культури. Загалом же Юнґер – автор близько чотирнадцяти книжок надзвичайно широкого спектру: від роздумів про феномен війни і спогадів про участь у бойових діях, фантастичних романів «Геліополіс», «Скляні бджоли» та «Оймесвіль», де починає досліджувати концепцію постісторії, і аж до позначених автобіографічністю роздумів про вплив на людську свідомість алкоголю і різних психотропних препаратів, включаючи ЛСД.

Ернст Юнґер, поза сумнівом, є визначним письменником і мислителем, якому випала нелегка доля пережити страшні, епохальні злами Європи ХХ сторіччя та переплавити свій досвід у вартісні та непроминальні тексти, один з яких пропонується вам у цій книжці.

Роман «Скляні бджоли», який зачіпає теми стрімкого технологічного прогресу та заміни живого штучною імітацією, лише на перший погляд є фантастичним, адже у глибинних пластах цього тексту – міркування Юнґера про стрімкий поступ людства і занадто швидку зміну основ життя, коли в одвічному прагненні до спрощення і спокою люди натомість завжди отримують ще складніше життя, сповнене тривог і позбавлене щастя. І далеко не всім знайдеться місце у такому новому механістичному та прагматичному світі.

Не всі кавалеристи однаково успішно здатні пересісти із коней старої традиції на танки прогресу, і головний герой роману, ротмістр Ріхард, якраз один із таких. У пошуках роботи, якої залишається все менше для людей попередньої генерації, життя зводить Ріхарда із загадковим та величним Цаппароні – творцем могутньої компанії з виготовлення роботів та маріонеток. Попередник Ріхарда на цьому місці за короткий час втратив глузд, і тепер Цаппароні шукає нового фахівця для виконання певних делікатних завдань. Але для прийняття остаточного рішення Ріхард має пройти тест, суть якого він не зовсім розуміє і який поступово починає набирати гротескного та зловісного забарвлення.

Відгуки (1)
  1. (перевірений власник):

    Для багатьох Юнґер – це в першу чергу “В сталевих буревіях” (“In Stahlgewittern”). В світі, де з так-сяк зашитою раною Світової війни, народи намагаються відбудувати своє життя, він без лірики і філософствування від першої особи описує її події: наче добрий хірург складає звіт про надскладну і драматичну операцію, в якій мав нагоду приймати участь. Ця книга була приречена на успіх. Це був її час, місце і людина, окрім якої навряд чи ще комусь вдалось би описати це краще. Зрештою, кому, як не винахіднику штурмових груп, говорити про цю першу війну нового технологічного покоління?
    Але для мене Юнґер – це перш за все “Серце шукача пригод” (“Das Abenteuerliche Herz. Figuren und Capriccios”, 1929), що в новій редакції вийшла в світ напередодні останньої війни того технологічного покоління, з першої “м’ясорубки” якого героєм повернувся її автор. Вона не була такою популярною як дебютна книга, що зробила Юнґера літературною суперзіркою. “Сміливе серце” далеко не sancta simplicitas, як і всі інші його роботи, написані після першої книги, що стала бестселером свого часу. Навіть син Ернста мав натхнення саме з успіхів “Буревіїв”. Його фронтовий щоденник починався словами “Далеко заходить той, хто не знає куди йти”. Це будуть перші рядки, які прочитає п’ятдесятирічний Юнґер, після того як отримає особисті речі сина, що загинув в боях за Італію восени 1944го в лавах дисциплінарного батальйону.
    Але в 1938му світ ще не мав проламану потилицю. Навпаки – це був момент розквіту тієї технологічної епохи, яка за два десятиліття раніше почалась з танків, літаків, мін і протигазів. “Серце шукача пригод” – не про цю епоху, не про автора, не про якісь там його роздуми. Вона навіть не має такої звичної для літератури рамки, як час. “Серце шукача пригод” – це фантастикум, який можна побачити лише зазирнувши крізь межі своєї свідомості. І в 1920х Юнґер досить часто туди зазирає. Постфактум він опише це в книзі Annäherungen. Drogen und Rausch (1970). Але саме в “Серці” так само, як і в “Буревіях” має місце “оповідь без особистих вражень”. Щоправда оповідь не про фронтовий шлях, а про дивне місце в якому народжуються сни. Про світ, що знаходиться за межею того, що сам Юнґер називав “митниця”.
    Заборону на друк творів з Ернста Юнґера знімуть лише в 1949 році. Тоді ж, наприкінці 40х він знайомиться зі своїм давнім шанувальником – швейцарським хіміком Альбертом Хофманом. За два десятиліття до того, як на іншому континенті вибухне “кислотна революція”, ці далеко не молоді люди, які пережили політичні, культурні, технологічні, оздоблені двома світовими війнами трансформації Європи, куштуватимуть ЛСД і розмірковуватимуть про природу буття.
    “Скляні бджоли” (1957) – перша крупна робота письменника після тривалої перерви, під час якої Юнґер в основному працював в жанрі есе. Я дуже радий, що у видавництві Жупанського вона вийшла в українському перекладі (пер. Роман Осадчук). “Скляні бджоли” – одна з тих книг, які випередили свій час. Вона несамовита! В “Бджолах” реалізм “Буревіїв” закінчується на “митниці” фантастикуму “Сміливого серця”, що тепер має техногенний присмак нової епохи, і саме тоді починається дія. Все, що я написав вище – лише для того, щоб одним попереднім реченням залишити відгук:) 5/5*

Додати відгук

РЕЦЕНЗІЇ (2)

Схожі товари

Крістоф Рансмайр
Хвороба Кітахари

К-ть сторінок: 328
Оправа: Тверда
Рік видання: 2016
200,00  Придбати

Джеймс Джойс
Улісс

К-ть сторінок: 736
Оправа: Тверда
Рік видання: 2015

Луї-Фердінан Селін
Смерть у кредит

К-ть сторінок: 516
Оправа: Тверда
Розмір: 130 х 200 мм
Папір: кремовий, 60 гр
Рік видання: 2023
300,00  Придбати

Салман Рушді
Сатанинські вірші

К-ть сторінок: 520
Оправа: Тверда
Розмір: 145х215 мм
Папір: кремовий, 70 гр
Рік видання: 2016

Мішель Турньє
Вільшаний король

К-ть сторінок: 394 Оправа: Тверда Рік видання: 2011

Луї Ґію
Чорна кров

К-ть сторінок: 394 Оправа: Тверда Рік видання: 2014

Джеймс Джойс
Улісс

К-ть сторінок: 760
Оправа: Тверда, тканева + суперобкладинка
Розмір: 145 х 210 мм
Папір: кремовий книжковий 60 гр
Рік видання: 2023
550,00  Придбати

Салман Рушді
Джозеф Антон

К-ть сторінок: 728 Оправа: Тверда Рік видання: 2014

Джордж Орвелл
Данина Каталонії

К-ть сторінок: 240
Оправа: Тверда, матова плівка
Розмір: 130х200 мм
Папір: кремовий, 60 гр
Рік видання: 2019
200,00  Придбати

Томас Пінчон
Веселка тяжіння

К-ть сторінок: 848
Оправа: Тверда
Розмір: 145 х 215 мм
Папір: кремовий, 60 гр
Рік видання: 2021
550,00  Придбати
Вгору